Helicobacter pylori jest Gram – ujemną bakterią, posiadająca wici, które umożliwiają jej przemieszczanie się i przenikanie pod warstwę śluzu, pokrywającego komórki nabłonkowe żołądka. Do zakażenia dochodzi drogą ustno-pokarmową lub kałowo-pokarmową.
Helicobacter pylori powoduje wiele chorób przewodu pokarmowego, tj. zaplenię błony śluzowej żołądka i dwunastnicy, wrzody dwunastnicy i żołądka, rak gruczołowy żołądka oraz chłonniak żołądka (choroba nowotworowa). Około 95% wrzodów dwunastnicy i wrzodów żołądka jest wywołanych infekcją H.pylori!
U chorych z trądzikiem różowatym stwierdzono H. pylori w błonie śluzowej żołądka u 89% badanych.
Przeanalizowano 42 przypadki świerzbiączki guzkowej, charakteryzującej się uporczywym świądem. U 40/42 pacjentów stwierdzono kolonizację H. pylori. U nastoletniej dziewczynki z atopowym zapaleniem skóry w badaniu endoskopowym obserwowano przewlekłe zapalenie części przedodźwiernikowej żołądka z infekcją H. pylori i naciekami z krwinek kwasochłonnych. W surowicy stwierdzono wysokie miano przeciwciał IgG. Po leczeniu liczba krwinek kwasochłonnych zmniejszyła się z 38,8% do 19%, a objawy kliniczne atopowego zapalenia skóry w większości ustąpiły.
Należy pamiętać o tym, iż skóra jest odzwierciedleniem stanu zdrowia. Wszelkiego rodzaju wykwity, zaczerwienienia, świąd, łuszczenie to sygnały wysyłane z wnętrza organizmu, świadczące o nieprawidłowościach i różnego rodzaju zaburzeniach.
Copyright 2021. MGK SKINGLOW. Wszelkie prawa zastrzeżone. | Projekt i realizacja: KK MARKETING&DESIGN
Pn - Pt: 10.00 - 20.00
Sob: 9.00 - 14.00
I PIĘTRO